Plan restrukturyzacyjny jest kluczowym dokumentem w każdym procesie restrukturyzacji, niezbędnym do jego finalizacji. Jest to formalny dokument, który po uzyskaniu akceptacji wierzycieli jest przedkładany sądowi. Następnie sąd rozstrzyga o jego ostatecznym zatwierdzeniu. Niniejszy tekst zwróci uwagę na istotne aspekty, które musisz uwzględnić przy jego opracowywaniu.
Kiedy jestem zobligowany do przygotowania planu restrukturyzacyjnego ?
Już na etapie składania wniosku o otwarcie postępowania przyśpieszonego układowego, układowego lub sanacyjnego, można dołączyć wstępny plan restrukturyzacyjny. Jego głównym celem jest wtedy potwierdzenie potrzeby rozpoczęcia postępowania. Standardowy plan, opracowywany w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego, pełni kluczową rolę w całym procesie.
Co zawiera plan restrukturyzacyjny?
Plan restrukturyzacyjny zawiera:
- Charakterystykę i opis firmy.
- Analizę przyczyn powstania zaległych zobowiązań.
- Prezentację strategii prowadzenia firmy w przyszłości wraz z kalkulacją ryzyka.
- Opis oraz przegląd środków restrukturyzacyjnych wraz z kosztami.
- Harmonogram działań wdrażanych zgodnie z planami restrukturyzacji
- Prognozy dotyczące zysków i strat w kolejnych latach firmy.
- Wskazanie na możliwe metody i źródła finansowania.
- Informację o zdolnościach, wykorzystaniu oraz redukcji możliwości produkcyjnych firmy
- Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych oraz sporządzających układ.
- Datę sporządzenia planu.
Wymagania formalne planu wskazane są przez ustawodawcę w art. 10 ustawy Prawo Restrukturyzacyjne.
Jak stworzyć poprawny plan restrukturyzacyjny?
Tworzenie skutecznego planu restrukturyzacyjnego jest kluczowe w procesie restrukturyzacji. Od jego jakości zależy rodzaj wsparcia, które otrzymasz w celu rozwoju i ocalenia firmy. Plan ten może być opracowany przez osobę posiadającą specjalistyczną wiedzę w dziedzinie prawa i ekonomii oraz doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw. Zazwyczaj autorem planu powinien być zarządca, nadzorca układu lub nadzorca sądowy. Przygotowując plan, warto zasięgnąć porady doświadczonego doradcy restrukturyzacyjnego.
Ile mam czasu na sporządzenie planu restrukturyzacyjnego?
Spis wierzytelności oraz plan restrukturyzacyjny muszą być przygotowane w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia postępowania. Termin ten może być wydłużony, lecz nie o więcej niż trzy miesiące.
Jaki jest cel planu restrukturyzacyjnego?
Głównym celem planu restrukturyzacyjnego jest uzgodnienie i realizacja działań mających na celu restrukturyzację, a także ich ocena. Starannie opracowany plan umożliwi dokonanie wiarygodnej oraz argumentacyjnie popartej analizy możliwości naprawczych i rozwojowych zadłużonej firmy. Dzięki temu nie tylko dłużnik zyskuje wiedzę o przyszłych perspektywach przedsiębiorstwa, ale również wierzyciele otrzymują rzetelne informacje, które mogą wpłynąć na ich decyzje dotyczące rentowności inwestycji lub zawartych umów. Korzyści z tego wynikające przynoszą zatem pozytywne skutki nie tylko dla dłużnika, ale również dla wierzycieli oraz sądów restrukturyzacyjnych, które odnotowują uregulowanie zaległych zobowiązań.